Cookie Control

W Kluczborku siostry józefitki osiedliły się już w r. Tu znajduje się serce zgromadzenia, czyli nowicjat. Wspólnota podejmuje różne formy apostolstwa: pielęgniarstwo terenowe, katechizacja w szkole i przy parafii, praca parafialna w kancelarii i zakrystii , pomoc materialna i duchowa biednym.

Lesaffre Polska SA

Ojcem założycielem zgromadzenia był ks. Zygmunt Gorazdowski Prowadzone charyzmatem swego założyciela, siostry podejmują pracę wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej fizycznie czy umysłowo, pielęgnują chorych w szpitalu, zakładach i domach prywatnych. Sercem spotkania była uroczysta Msza św. Bernarda Jurczyka, proboszcza parafii pw. MB Wspomożenia Wiernych w Kluczborku oraz ks. Wojciecha Woźniaka, sercanina i misjonarza.

Jana Pawła II w r. Przekaz ten określił misję Stowarzyszenia i jego posłannictwo, wskazując na nieustanną pracę w służbie wspólnocie Kościoła i Narodu. Choć żyjemy w państwie demokratycznym, w którym wszyscy teoretycznie mają równe szanse, wielu jest wykluczonych i pozbawionych pracy.

Jako przykład ks. Jurczyk podał Opolszczyznę, region wyludniający się w tempie ekspresowym z powodu emigracji zarobkowej na Zachód. To zjawisko negatywnie wpływa nie tylko na więzi rodzinne rozwody, eurosieroty, samotność rodziców , ale także na pojedyncze osoby, które wykorzeniają się z swych rodzinnych stron i wtapiają w środowisko nowego miejsca pracy w efekcie popadają w nałogi, cierpią z powodu samotności. Zrywana jest w ten sposób więź z ojczyzną. Tym większa jest więc potrzeba zaangażowania w budowę prawdziwego civitas christiana.

Kolejnym etapem naszych rekolekcji była Droga Krzyżowa odprawiona w ogrodach przyklasztornych przez ks. Wojciecha Woźniaka.

Msza św. dla poszukujących męża albo żony g. 20:00 - 30 czerwca, wtorek

W pięknych okolicznościach przyrody mogliśmy kontemplować mękę i śmierć Pana Jezusa oraz oderwać myśli od codziennych spraw. Niezwykle ciekawym punktem spotkania był wykład i prezentacja s. Wirginei Pasternak poświęcone pisaniu ikon. Siostry józefitki uczą się tej pięknej, ale i wymagającej sztuki. Pałac swoim wyglądem przypominał średniowieczną twierdzę. Wzdłuż całego obiektu znajdowała sie zębata balustrada krenelaż , na narożnikach - wieże, strzelnice w ścianach, otwory okienne i drzwiowe w kształcie wąskich strzelistych łuków.

Dwanaście wież pałacowych symbolizowało miesiące roku. Pałac został wybudowany w taki sposób, że każdego roku słońce dwa i pół dnia oświetlało jeden pokój, a system wewnętrznych przejść i okien dawał promieniom możliwość trafić do każdego zakątka rezydencji. Według świadectw współczesnych w pałacu były sale i żadna nie była podobna do poprzedniej. Każde pomieszczenie miało własną nazwę i przeznaczenie. W jednym z nich o czarnych marmurowych ścianach podłoga była szklana, a pod nogami gości pływały kolorowe rybki.


  1. Biblioteka OPOKI.
  2. rzgów warsztaty dla singli.
  3. Kalisz: prawie 2 tys. osób bierze udział w dwunastu ekstremalnych trasach EDK w diecezji kaliskiej;

Ściany pokoi zdobiły gobeliny i drogie dywany. Jak większość zabytków historycznych na tych terenach pałac Pusłowskich jest także pełen smutnych wydarzeń, zmieniali się właściciele, wywożono cenne przedmioty, niszczyły go pożary i wojny.

Archiwum wydarzeń -

W okresie międzywojennym pałac był siedzibą starostwa kosowskiego. Pałac jest dobrze zachowaną trwałą ruiną robiącą ciągle duże wrażenie, obecnie rozpoczęto prace restauracyjne. Powstanie klasztoru miało podstawowe znaczenie dla dalszego rozwoju miasteczka. Miasteczko, niszczone kilkakrotnie przez wojska rosyjskie i szwedzkie Szwedzi porwali dla okupu nawet kartuskich eremitów , trzykrotnie palone już nie podniosło się z upadku.

Bereza była czarną legendą sanacyjnej Polski międzywojennej, znajdowało się tu słynne więzienie o podwyższonym rygorze. Kartuzi są zakonem męskim i żeńskim założonym w XI w. W klasztorze obowiązują niezmienione od wieków zasady zachowywania: milczenia, modlitwy, postu, pracy i przebywania w samotności przez większą część dnia.


  • Wiadomości z regionu;
  • samotne dziewczyny iwierzyce.
  • Archiwum Ogłoszeń - Parafia Rzymskokatolicka świętego Ignacego Loyoli w Warszawie.
  • W średniowieczu mnisi zajmowali się głównie przepisywaniem ksiąg i studiowaniem pism ojców kościoła. Kartuskie klasztory słynęły ze wspaniałych bibliotek. Kartuzi poprzez surowe reguły życia, budzili nieustanny podziw i szacunek wśród majętnych osób, dzięki czemu w krótkim czasie skupili w swoich rękach ogromny majątek. Klasztor w Berezie został zbudowany w stylu barokowym w latach Zespół budowli klasztornych należał do największych na terenie Rzeczypospolitej. Zespół zabudowań kartuzji wraz z ogrodami zajmował blisko 50 hektarów.

    Głównym elementem założenia był ogromny kościół pod wezwaniem św. Świątynia wraz z eremami otoczona została wałami tak, że całość miała kształt sześciokątnej twierdzy.

    Słowem opowiedziane

    Klasztorny kościół służył jako mauzoleum fundatorom i dobroczyńcom kartuzji - Sapiehom z linii czeremskiej i różańskiej. Mauzoleum uległo zniszczeniu przy okazji rozbiórki kościoła. Choć do naszych czasów zachowało się niewiele, nawet te pozostałości robią na zwiedzających ogromne wrażenie. Często w literaturze określa sie więzienie w Berezie Kartuskiej jako "jedyny polski obóz koncentracyjny". Powstało ono na mocy rozporządzenia prezydenta Ignacego Mościckiego z 17 czerwca r. Zostało ono ulokowane w trudno dostępnym i odległym od cywilizacji zakątku kraju - na Polesiu, w dawnych koszarach wojskowych na południowo-zachodnim skraju miejscowości.

    Obóz funkcjonował od 12 lipca r. Do wybuchu wojny przewinęło się przez niego około osób. Według pomysłodawców był przeznaczony do przetrzymywania " burzycieli porządku publicznego i bezpieczeństwa". Trafiało się tam bez wyroku sądowego. Taka procedura wzbudzała wtedy, jak i obecnie wiele kontrowersji, przywodząc na myśl funkcjonujące w Trzeciej Rzeszy obozy koncentracyjne nie mylić z obozami śmierci.

    Nowych więźniów osadzano w pustym baraku z zimną, betonową podłogą, którą zlewano codziennie wodą. Dzień spędzało się albo w pracy np. Faktycznie, w Berezie Kartuskiej komuniści dominowali wśród osadzonych. Obecnie jest to typowe miasto przemysłowe, które zamieszkuje 50 tysięcy mieszkańców. Miasto położone jest przy drodze szybkiego ruchu z Brześcia do Mińska i Moskwy i nie ma zbyt wielu atrakcji do zaoferowania turystom.

    Trudne związki - czy warto? - ks. Sławomir Kostrzewa

    Ze względu jednak na ciekawą przeszłość i liczące setki lat związki z Polską oraz kilka zachowanych zabytków, obiektów i miejsc dotyczących również naszej historii i wybitnych rodaków, zasługuje na poznanie. Kobryń od XIV w. W latach międzywojennych XX w. Kobryń znajdował się w granicach Polski.

    Polskie dziedzictwo kulturowe w Kobryniu: właścicielem kobryńskiego klucza majątków pod Kobryniem na Polesiu był młodszy o dwa lata od Adama Mickiewicza jego brat Aleksander , profesor prawa, który przeżył wieszcza o 15 lat. Mieszkał tam od r. Przygotowywał do druku Encyklopedię prawa oraz Kurs prawa rzymskiego.

    Pod koniec życia niemal całkowicie stracił wzrok. Budynek, w którym obecnie znajduje sie Muzeum Aleksandra Suworowa w okresie międzywojennym był nazwany Dworkiem Traugutta, gdyż w r. Ślub Romualda Traugutta odbył się z Antoniną w r. W 8 lat później wyszła ponownie za mąż - za Franciszka Mickiewicza syna Aleksandra Mickiewicza - brata Adama. Ostatnio na cmentarzu w Kobryniu został odnaleziony grób z niezwykłym zestawieniem nazwisk - grób Antoniny z Kościuszków Trauguttowej Mickiewiczowej zmarłej 6.

    Pierwsza ekspozycja to Dom - Muzeum Aleksandra Suworowa z r. Przed głównym wejściem do budynku na miejscu, gdzie przed wojną od r. Suworow był wybitnym rosyjskim dowódcą, który zdławił Powstanie Kościuszkowskie Jest on nazywany "rzeźnikiem Pragi". Na jego rozkaz w r. W muzeum w jednej z sal przedstawiono tę "operację" wojenną Suworowa.

    Na dawnym cmentarzy katolickim, którego fragmenty jeszcze się zachowały - warto obejrzeć grób rodziny Mickiewiczów, który jest zwieńczony rzeźbą Anioła Śmierci. Na tym cmentarzu znajduje sie także grób rodziny Ptaszkiewiczów, gdzie pochowano dwuletniego Romana, zmarłego w r. Na obrzeżu miasta stoi, zbudowany w r.